Autor Tema: [RASPRAVA] Kako je nastao čovjek?  (Posjeta: 1174 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online Los Balkan | Enes

• *
  • Reputacija: -9
  • Spol: Muški
Odg: [RASPRAVA] Kako je nastao čovjek?
« Odgovori #25 u: 15-08-2019, 21:05:17 »
Posto smo se dotakli vjere i posto vjerujete u sve sto te teorije pisu evo jedan primjer
Vi imate pouku u stoci. Mi vam dajemo da iz utroba njihovih mlijeko čisto pijete, koje nastaje od grizina u buragu i od krvi – ukusno onima koji ga piju (An-Nahl, 66).

Životinje se smatraju jednim od znakova Allahovog postojanja i Njegove jednosti. Uzvišeni Allah nas napaja mlijekom, koje se smatra uistinu dobrom hranom, izvlačeći ga iz grizina i krvi u stomacima stoke. Naučno je utvrđeno da se hrana koju uzima stoka probavlja u njihovom buragu i crijevima, da otpadne materije čekaju neko vrijeme da budu izbačene vani te da krv, koja sadrži hranljive sastojke, upija sastojke iz nekih žlijezda i šalje ih u krvne sudove. Tako se vrši prvo pročišćavanje. Nakon toga, dio te krvi ide u mliječne žlijezde i pretvara se u hranu za ćelije žlijezda, a drugi dio se pretvara u mlijeko.

Da bi od onoga što stoka pojede nastalo mlijeko, moderna nauka je utvrdila da ono mora biti naprije probavljeno u buragu, zatim očišćeno od otpadnih materija, pa tek nakon toga procijeđeno i pročišćeno od krvi. Kur’anske riječi od grizina u buragu i od krvi, ovdje znače da se hrana (koju pojede stoka) u mlijeko pretvara nakon dvije operacije pročišćavanja, od otpadnih materija i od krvi. Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., bilo je nemoguće da prije četrnaest stoljeća zna sve to.

Za one koje je nisu skontali ako treba poslat cu jos dosta primjera svega onog sto se desava prirodnim putem a zapisano je puno vise prije nas svih. ZNACI MATERIJALNI DOKAZ, ne teorije i nagadjanja koja nisu 100% tacna.
Ako je evolucija toliko napredovala u 20. i 21. vijeku eto dokaz napisan mnogo prije ovoga kad niceg nije bilo.

Znaci u Kur'anu je zapisano sve stvari koje su naucnici puno kasnije dokazali ovo je samo jedan od primjera
Yakuza
Volim Djozu
Ex. sve

Offline ʏᴏᴜɴɢ ᴋɪɴɢ

• Bring The Noise #FreeDemBoyz
  • *
  • Reputacija: -40
« Odgovori #26 u: 15-08-2019, 21:46:20 »
Posto smo se dotakli vjere i posto vjerujete u sve sto te teorije pisu evo jedan primjer
Vi imate pouku u stoci. Mi vam dajemo da iz utroba njihovih mlijeko čisto pijete, koje nastaje od grizina u buragu i od krvi – ukusno onima koji ga piju (An-Nahl, 66).

Životinje se smatraju jednim od znakova Allahovog postojanja i Njegove jednosti. Uzvišeni Allah nas napaja mlijekom, koje se smatra uistinu dobrom hranom, izvlačeći ga iz grizina i krvi u stomacima stoke. Naučno je utvrđeno da se hrana koju uzima stoka probavlja u njihovom buragu i crijevima, da otpadne materije čekaju neko vrijeme da budu izbačene vani te da krv, koja sadrži hranljive sastojke, upija sastojke iz nekih žlijezda i šalje ih u krvne sudove. Tako se vrši prvo pročišćavanje. Nakon toga, dio te krvi ide u mliječne žlijezde i pretvara se u hranu za ćelije žlijezda, a drugi dio se pretvara u mlijeko.

Da bi od onoga što stoka pojede nastalo mlijeko, moderna nauka je utvrdila da ono mora biti naprije probavljeno u buragu, zatim očišćeno od otpadnih materija, pa tek nakon toga procijeđeno i pročišćeno od krvi. Kur’anske riječi od grizina u buragu i od krvi, ovdje znače da se hrana (koju pojede stoka) u mlijeko pretvara nakon dvije operacije pročišćavanja, od otpadnih materija i od krvi. Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., bilo je nemoguće da prije četrnaest stoljeća zna sve to.

Za one koje je nisu skontali ako treba poslat cu jos dosta primjera svega onog sto se desava prirodnim putem a zapisano je puno vise prije nas svih. ZNACI MATERIJALNI DOKAZ, ne teorije i nagadjanja koja nisu 100% tacna.
Ako je evolucija toliko napredovala u 20. i 21. vijeku eto dokaz napisan mnogo prije ovoga kad niceg nije bilo.

Znaci u Kur'anu je zapisano sve stvari koje su naucnici puno kasnije dokazali ovo je samo jedan od primjera

Nadovezao bih se činjenicom da naučnici ne mogu naći na Zemlji niti sličan kamen kojim je građena Allahova kuća tj. Kaba i naravno slažem se sa svime navedenim

BRIAN CLAUSON ıllı YAKUZA MAFIA ıllı #FREEDEMBOYZ

LOS BALKAN MEMBER SINCE 10.03.2011
ex. VDM LIDER MEMBER SINCE 16.11.2016

"Za mnom nema više ko suze ronit', jer ja nemam više koga da volim.
Mene više nema šta da zaboli, ali branim svoju čast, ja sam ronin!"

Online Djuro.

• *
  • Reputacija: 4
« Odgovori #27 u: 15-08-2019, 22:42:15 »
Ako ste tako pametni zasto ste procitali samo jednu vjersku knjigu kuran, bibliju ili neku drugu?  Zasto ste procitali samo knjigu koja je u vasem narodu "sveta knjiga"?
Zasto ih ne procitate vise?
kako znate da je vas "bog" bas taj pravi?

Offline Zаngетsu

• geтsuga тensho
  • *
  • Reputacija: -52
« Odgovori #28 u: 15-08-2019, 23:27:38 »

ti u to verujes i postujes ali zato drugi koji su to citali ili sta vec znaju da psuju boga svaki dan , kako u sampu i ovde na forumu sigurno tako i u pravom zivotu sto da ne . Mada ovde ce vise to koriste jer im ne moze niko preko ekrana razbiti zube i polomiti kicmu jer su razmazena deca . svadjaju se oko biblije , boga i slicno kao da od toga imaju vrednost u svom zivotu . Ponasaju se ko ugrozena vrsta ako neko nesto spomene na tu temu

ajde nek kaze neko da nisam upravu profesionalci mali

Online natzu

• *
  • Reputacija: -79
« Odgovori #29 u: 15-08-2019, 23:44:44 »
Polomij mi kičmu pls

Online Los Balkan | Enes

• *
« Odgovori #30 u: 16-08-2019, 07:30:16 »
Ako ste tako pametni zasto ste procitali samo jednu vjersku knjigu kuran, bibliju ili neku drugu?  Zasto ste procitali samo knjigu koja je u vasem narodu "sveta knjiga"?
Ti da si procitao dio svete knjige u Islamu znao bi zasto sam bas iz svoje vjere ovo postavio.
A imam osjećaj da ni iz svoje vjere nisi procitao.
Yakuza
Volim Djozu
Ex. sve

Offline ʏᴏᴜɴɢ ᴋɪɴɢ

• *
« Odgovori #31 u: 16-08-2019, 09:19:35 »
Ti da si procitao dio svete knjige u Islamu znao bi zasto sam bas iz svoje vjere ovo postavio.

Kur'an ima odgovor na sve. On upotpunjuje Bibliju i naravno mi muslimani priznajemo sve 4 svete knjige Tevrat, Zebur, Indžil i Kur'an. Indžil je Jevanđelje. Te knjige su išle tim redoslijedom i međusobno su se udopunjavale. Zadnja knjiga Kur'an je izvor svog znanja kojem čovjeku treba. U Njemu piše kako je šta nastalo, zašto je šta nastalo, kada će nestati i kako će nestati.

Mi ne potvaramo Isusa, čak štaviše on je Isa a.s. tj. poslanik. Samo ne vjerujemo da je on Božiji sin, jer mi vjerujemo da Allah dž.š. "nije dodio, rođen nije i niko Mu ravan nije".

Offline Johnson.

• Persona non grata
  • *
  • Reputacija: 38
« Odgovori #32 u: 16-08-2019, 10:12:55 »

mi ljudi nikada nećemo znati sa sigurnošću kako smo nastali, svako ima pravo da vjeruje u ono što želi. Ne možemo govoriti e ja sam upravu ti nisi kad niko nema 100% tačne tvrdnje.

A i mislim da to što nauka prihvati ne znači da je tačno jer se stalno dolazi do novih zaključaka za koje misle da su tačniji pa za 20 godina vrate, pa za 40 opet treću teoriju i tako(ne za evoluxiju nego uopsteno).

Šta znamo , možda nam vreme pokaže

JIMMY JOHNSON [47]    GLOBAL ADMIN [4]    The Triads [6]

Ex. Balsa Eskobar [42] || Ex. The Triads Godfather [6] x2
Ex. Jack Catthews [24] || Ex. Yakuza Mafia Godfather [6]
@2012-2019

Online Djuro.

• *
« Odgovori #33 u: 16-08-2019, 10:23:30 »
Nisam procitao niti sam vjernik, medjutim kako ti mozes reci da je samo kuran tacan kad drugo nisi ni pomislio da procitas. Neke ljude ne mogu da shvatim kao da nemaju vlastiti mozak za razmisljanje vec im je sve unaprijed receno kako treba da se ponasa i u sta treba da se vjeruje. Nemam nista protiv vjere ali ako vjerujes u to bar budi u nekim stvarima objektivan. I btw "Postoji mnogo dokaza da bog postoji, ali ne postoji dobrih dokaza za to"

@edit
I da postoji neki "bog" sigurno nije onakav kao sto se predstavlja u svetim knjigama. Ljudi su uglavnom vjernici zato sto se boje da nisu "posebni" i "glavni" u svemiru ili na samoj planeti.
« Zadnja izmjena: 16-08-2019, 10:37:06 od Djuro. »

Online Los Balkan | Enes

• *
« Odgovori #34 u: 16-08-2019, 11:19:08 »
Nisam procitao niti sam vjernik, medjutim kako ti mozes reci da je samo kuran tacan kad drugo nisi ni pomislio da procitas. Neke ljude ne mogu da shvatim kao da nemaju vlastiti mozak za razmisljanje vec im je sve unaprijed receno kako treba da se ponasa i u sta treba da se vjeruje. Nemam nista protiv vjere ali ako vjerujes u to bar budi u nekim stvarima objektivan. I btw "Postoji mnogo dokaza da bog postoji, ali ne postoji dobrih dokaza za to"

@edit
I da postoji neki "bog" sigurno nije onakav kao sto se predstavlja u svetim knjigama. Ljudi su uglavnom vjernici zato sto se boje da nisu "posebni" i "glavni" u svemiru ili na samoj planeti.
Iskren da ti budem ja nisam procitao Kur'an ali znam dosta sto je vezano za vjeru, da ti ne ulazim u detalje kako vjeruj neces razumit. Da imam priliku procitao bi sve. Da se vise edukujes sto se tice toga a ne da prosipas neku svoju pricu znao bi vise vjeruj.

Yakuza
Volim Djozu
Ex. sve

Online Los Balkan | Enes

• *
« Odgovori #35 u: 16-08-2019, 11:20:35 »
Klip koji ti objasnjava dosta toga moderator ako hoce neka spoji sa gornjim
Yakuza
Volim Djozu
Ex. sve

Online Djuro.

• *
« Odgovori #36 u: 16-08-2019, 12:35:53 »

@edit
Iskren da ti budem ja nisam procitao Kur'an ali znam dosta sto je vezano za vjeru, da ti ne ulazim u detalje kako vjeruj neces razumit. Da imam priliku procitao bi sve. Da se vise edukujes sto se tice toga a ne da prosipas neku svoju pricu znao bi vise vjeruj.
Isto pitanje ide za tebe zasto se ti ne edukujes malo? Samo jedno pitanje , zasto postoji medicinski fakultet i zasto se ljudi tu edukuju o ljudskom tijelu kad ih kuran ili biblija mogu mnogo vise toga nauciti? Mislim medicina je glupost vjera lijeci ljude.
« Zadnja izmjena: 16-08-2019, 12:37:20 od Djuro. »

Online Los Balkan | Enes

• *
« Odgovori #37 u: 16-08-2019, 12:56:18 »
Kao prvo ja sam medicinar po struci a kao drugo postoje stvari koje medicina ne moze izlijecit a vjera moze, ako te zanima to pogledaj po netu imas dosta stvari. Po svoj toj priči ti trebas edukaciju vise nego mi ocito.
Yakuza
Volim Djozu
Ex. sve

Offline ʏᴏᴜɴɢ ᴋɪɴɢ

• *
« Odgovori #38 u: 16-08-2019, 13:11:13 »
Kao prvo ja sam medicinar po struci a kao drugo postoje stvari koje medicina ne moze izlijecit a vjera moze, ako te zanima to pogledaj po netu imas dosta stvari. Po svoj toj priči ti trebas edukaciju vise nego mi ocito.

Hidžama klasičan primjer

Offline Žemskaroš

• ISKLJUČEN
  • *
  • Reputacija: -5
« Odgovori #39 u: 16-08-2019, 14:45:37 »

@edit
Isto pitanje ide za tebe zasto se ti ne edukujes malo? Samo jedno pitanje , zasto postoji medicinski fakultet i zasto se ljudi tu edukuju o ljudskom tijelu kad ih kuran ili biblija mogu mnogo vise toga nauciti? Mislim medicina je glupost vjera lijeci ljude.
Evo nije da ti solim pamet, al ti mi vjeruj ako hoces, ja sam vjernik, rimokatolik i postoji jedna zena u mom kraju koja je bila na samrti doslovno nije mogla ustat iz krevta, fratar je doso molio je nad njom ona je sutradan ustala i dan danas je ziva, ali sad ces ti postavit pitanje"Znaci vi kad ste na samrti smao zovnete fratra i on vas ozivi", nije tako, ali ako ti imas cvrstu vjeru i molis se sve je moguce..

Online Djuro.

• *
« Odgovori #40 u: 16-08-2019, 14:49:33 »
Hvala na konverzaciji medjutim ovdje nema ljudi koji imaju siroka shvatanja imaju tunelski pogled na svijet. Poz djecaci, ocigledno od vas nemam sta nauciti tako da.. poz
Samo da dodam za kraj Moj bog je pravi ali nije i jedini bog
« Zadnja izmjena: 16-08-2019, 14:51:07 od Djuro. »

Online Los Balkan | Enes

• *
« Odgovori #41 u: 16-08-2019, 14:53:14 »
Mene samo interesuje koliko godina ti imas? @Djuro.
Yakuza
Volim Djozu
Ex. sve

Offline Žemskaroš

• ISKLJUČEN
  • *
  • Reputacija: -5
« Odgovori #42 u: 16-08-2019, 15:00:21 »
Hvala na konverzaciji medjutim ovdje nema ljudi koji imaju siroka shvatanja imaju tunelski pogled na svijet. Poz djecaci, ocigledno od vas nemam sta nauciti tako da.. poz
Samo da dodam za kraj Moj bog je pravi ali nije i jedini bog
Hahahah pa dobro, shvatit ces jednom

Online Los Balkan | Enes

• *
« Odgovori #43 u: 16-08-2019, 15:09:33 »
Ja zivim u gradu gdje 3 vjere normalno hodaju, pricaju, borave, druze se, izlaze, jebavaju, vjencavaju i ostalo, gdje su zastupljene sve 3 religije istovremeno i apsolutno mi nije bitno dal se neko zove Djuro, Pero, Marko, Matija, Ismar ili kako god. Ako su ti u porodici vjernici logicno je da ces i ti biti ali tvoje dalje shvatanje o prihvatanju toga ide tek nakon tvog mentalnog razvoja od pocetka puberteta pa do kraja. Ako si savjesna i kompletna licnost ti ces razaznat pojmove od dobrog i loseg, ides tamo gdje ti zelis, biras sam svoj put. Tako da u svom razvoju te vase "evolucije" ti biras dal ces bit ono sto ti je nametnutno ili ces ici tamo gdje ti mislis da je dobro.

I po ovome sad sto sam procitao od tebe vidim da si ipak mozda ti djecaci ovdje.
Yakuza
Volim Djozu
Ex. sve

Offline Muha.

• 58-24 KPK ; 16-8
  • *
  • Reputacija: 8
« Odgovori #44 u: 16-08-2019, 15:37:01 »
Ja zivim u gradu gdje 3 vjere normalno hodaju, pricaju, borave, druze se, izlaze, jebavaju, vjencavaju i ostalo, gdje su zastupljene sve 3 religije istovremeno i apsolutno mi nije bitno dal se neko zove Djuro, Pero, Marko, Matija, Ismar ili kako god. Ako su ti u porodici vjernici logicno je da ces i ti biti ali tvoje dalje shvatanje o prihvatanju toga ide tek nakon tvog mentalnog razvoja od pocetka puberteta pa do kraja. Ako si savjesna i kompletna licnost ti ces razaznat pojmove od dobrog i loseg, ides tamo gdje ti zelis, biras sam svoj put. Tako da u svom razvoju te vase "evolucije" ti biras dal ces bit ono sto ti je nametnutno ili ces ici tamo gdje ti mislis da je dobro.

I po ovome sad sto sam procitao od tebe vidim da si ipak mozda ti djecaci ovdje.

Kakav razvoj evolucije Tite ti? Ti se zaista ne razumijes u neke stvari. Ako prihvatas Darvinovu evoluciju ne znaci da moras biti nereligiozan. To dvoje su apsolutno nepovezani. Evolucija nikada nije imala za cilj da unisti religiju ili nesto tako. Jedini konflikt koji mozes tu da napravis dobijes ako neko BUKVALNO vjeruje u odredjene stvari iz svete knjige koje su naucno NEMOGUCE. Ako zelis da ostanes vjernik a istovremeno ne ignorises nauku ; moras da tumacis svoje vjerske knjige tako da bi one pasale uz nauku. Tako u Bibliji npr. kaze da je svijet stvoren prije 6000 godina za 7 dana, da je Adam stvoren od prasine, Eva od njegovog rebra itd. Ljudi koji bukvalno vjeruju u takvo nesto su rijetki. Ako si vjernik ovo ne mozes da tumacis bukvalno vec metforicki. U suprotnom u nekoj debati ces biti samo ismijan. Vjeru mozes braniti filozofski ali ne i materijalno ; a ti upravo pokusavas da je odbranis materijalno. Tvoji komentari kao da nisi nikada nista ni procitao ni ucio o drugim opcijama. Indoktrinacija i "brainwashing" su glavni razlozi zasto radikalne vjere i dalje postoje. Nista drugo.

Jedno pitanje za tebe : Da li vjerujes u sve sto pise u Kuranu na bukvalan nacin? Da li tumacis nesto iz njega?
Da li mislis da je sve sto je napisano u Kuranu napisano za bukvalnu interpretaciju? Postoji li ista u Kuranu sto je Alah htio da bude tumaceno metaforicki?

Evo nije da ti solim pamet, al ti mi vjeruj ako hoces, ja sam vjernik, rimokatolik i postoji jedna zena u mom kraju koja je bila na samrti doslovno nije mogla ustat iz krevta, fratar je doso molio je nad njom ona je sutradan ustala i dan danas je ziva, ali sad ces ti postavit pitanje"Znaci vi kad ste na samrti smao zovnete fratra i on vas ozivi", nije tako, ali ako ti imas cvrstu vjeru i molis se sve je moguce..

Cista greska u logickom razmisljanju. Ne znam za bolji termin na nasem jeziku, ali ukratko ovo ti je "black and white fallacy". U tvom razmislanju postoji samo jedna opcija; ako  zena prezivi zakljucak je da mora biti da je Bog kriv. Zasto? Zasto je Bog jedina opcija? (klik)

Evoluirao kroz 3.5 milijarde godina.

Offline ʏᴏᴜɴɢ ᴋɪɴɢ

• *
« Odgovori #45 u: 16-08-2019, 15:40:37 »
Svi vi koji nas nazivate dječaćićima se služite samo kojekakvim videima, materijalom koji je neko napravio, neko ko ima svoj stav i svoj pogled na to. A vi se služite time i slijepo pratite ono što vam je nametnuto, i ja živim u multireligioznom i multikulturalnom okruženju i poštujem kada neko vjeruje u nešto drugo. Morate shvatiti da sve monoteističke religije vjeruju u istog Boga samo što Mu svi na različit način pristupamo. A ateisti vjeruju u nekakve činjenice, dokaze i slično, nešto što su Svete knjige objasnile prije više od 2000 godina samo na primitivniji i ne tako "nakinđuren način". Stvar je u tome što ja vjerujem i u mojoj knjizi Kur'anu piše da smo nastali od Adema i Have i tu je za mene kraj. Ja iz poštovanja prema Božijoj riječi vjerujem da je to tako i to ne dovodim u pitanje, jer u suprotnom bi se usprotstavio Bogu i Njegovoj riječi. @Los Balkan | Enes Imam Kur'an star preko 500 godina dakle za vrijeme Osmanskog Carstva, naslijedio sam ga i to je dokaz da Kur'an nikada nije mijenjan, za razliku od Biblije u kojoj piše slijedeće:

„ Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim. Jer, zaista, kažem vam, dok opstoji nebo i zemlja, ni jedna jota, ni jedna kovrčica slova iz Zakona sigurno neće nestati, a da se sve ne ostvari. Stoga, tko god PREKRŠI I JEDNU OD OVIH I NAJMANJIH ZAPOVIJEDI i nauči druge da tako rade, bit će najmanji u kraljevstvu nebeskom;“ (N. zavet, Matej, 5:17-19)

A isto tako piše i ovo:

„Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se.“ (Stari zavet, 31:18-19)

Pa zašto ne poštujete ove zakone pitam sad ja vas? Zašto kada se pita ljude koji znaju Bibliju napamet za ove citate oni kažu da se to ne radi baš tako i da se ne tumači na dobar način?

Offline gottyz.

• kažem selavi, đe su rakija i ćevapi?
  • *
  • Reputacija: -12
« Odgovori #46 u: 16-08-2019, 15:55:07 »

Samo jedna opaska, zasto bi ja morao biti vjernik ako su moji vjernici. Valjda ja sam najbolje znam sta osjecam :D

Sto se same teme tice, biologija mi je vazda bila najmrzniji predmet, pa samim tim i darvinova teorija evolucije. Ja sam to bubao napamet ali meni ta teorija ne pije vodu, naucio sam je dobro, kolko se u srednjoj skoli moze nauciti i svadjao sam se s profesoricom bas oko tih nekih gluposti, ne samo oko evolucije covjeka vec i oko ostalih stvari, tipa dinosaurusi i bla blabla, sto se mene licno tice to mi je sve neki domen naucne fantastike a ne realnosti. Isto tako jos veca naucna fantastika mi je da je covjek nastao od adama i eve ili se rodio iz bozje glave, to su presmjesne stvari u koje ja sa ovo malo mozga stvarno nikad povjerovat necu haha.. Odgovor na pitanje kako je nastao covjek ili kako je nastao svemir, planete ili bilo sta nikad nece biti u potpunosti dat. Toga morate biti svjesni, i da je ova polemika samo presipanje iz supljeg u prazno.

Offline Muha.

• 58-24 KPK ; 16-8
  • *
« Odgovori #47 u: 16-08-2019, 16:12:27 »
Svi vi koji nas nazivate dječaćićima se služite samo kojekakvim videima, materijalom koji je neko napravio, neko ko ima svoj stav i svoj pogled na to. A vi se služite time i slijepo pratite ono što vam je nametnuto, i ja živim u multireligioznom i multikulturalnom okruženju i poštujem kada neko vjeruje u nešto drugo. Morate shvatiti da sve monoteističke religije vjeruju u istog Boga samo što Mu svi na različit način pristupamo. A ateisti vjeruju u nekakve činjenice, dokaze i slično, nešto što su Svete knjige objasnile prije više od 2000 godina samo na primitivniji i ne tako "nakinđuren način". Stvar je u tome što ja vjerujem i u mojoj knjizi Kur'anu piše da smo nastali od Adema i Have i tu je za mene kraj. Ja iz poštovanja prema Božijoj riječi vjerujem da je to tako i to ne dovodim u pitanje, jer u suprotnom bi se usprotstavio Bogu i Njegovoj riječi. @Los Balkan | Enes Imam Kur'an star preko 500 godina dakle za vrijeme Osmanskog Carstva, naslijedio sam ga i to je dokaz da Kur'an nikada nije mijenjan, za razliku od Biblije u kojoj piše slijedeće:

„ Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim. Jer, zaista, kažem vam, dok opstoji nebo i zemlja, ni jedna jota, ni jedna kovrčica slova iz Zakona sigurno neće nestati, a da se sve ne ostvari. Stoga, tko god PREKRŠI I JEDNU OD OVIH I NAJMANJIH ZAPOVIJEDI i nauči druge da tako rade, bit će najmanji u kraljevstvu nebeskom;“ (N. zavet, Matej, 5:17-19)

A isto tako piše i ovo:

„Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se.“ (Stari zavet, 31:18-19)

Pa zašto ne poštujete ove zakone pitam sad ja vas? Zašto kada se pita ljude koji znaju Bibliju napamet za ove citate oni kažu da se to ne radi baš tako i da se ne tumači na dobar način?

Ja ne stavljam videe zato sto ne znam sam da se obrazlozim prijatelju. Video stavljam da bi ti pogledao ako nisi skontao o cemu pricam najbolje. Ako hoces mogu da ti pojasnim ja sve ovdje direktno. Nije mi tesko.

Ateisti vjeruju u cinjenice? Ateisti su ljudi koji ne vjeruju u postojanje BOGA. Ateista moze vjerovati da postoje zmajevi i da je evolucija laz a i dalje ostaju ateisti. Ateizam je odsustvo vjerovanja u postojanje božanstava. To je to.

Svete knjige nisu objasnile ni priblizno ono sto je moderna nauka objasnila i to je za ocekivati. Imamo razne tehnologije koje nisu bile kad se pisala Biblija ili Kuran. Ne razumijem se u Kuran tako da nisam upoznat o nauci koja lezi u njemu; ali sam gotovo siguran da je to cisti "nitpicking" kao i u Bibliji.

Ako vjerujes u to da smo nastali od Adama i Have prije 6000 godina bukvalno; onda nemas ni priliku da debatiras ovdje o nauci i necemu. To ukratko znaci da ignorises tolike dokaze i tolika saznanja koja imamo o starosti zemlje ; svemira ; ljudi. Postoje i naucnici vjernici medjutim neces nikada naci takvog koji vjeruje da je zemlja stara 6000 godina i da je sve napisano u svetoj knjizi namjenjeno da se tumaci bukvalno. Oni ce to tumaciti metaforicki. Ako zelis to tumaciti bukvalno neces moci. Jednostavno su odredjene stvari toliko glupe i bizarne za vjerovati u njih bukvalno.

Citat:
Samo jedna opaska, zasto bi ja morao biti vjernik ako su moji vjernici. Valjda ja sam najbolje znam sta osjecam :D

Sto se same teme tice, biologija mi je vazda bila najmrzniji predmet, pa samim tim i darvinova teorija evolucije. Ja sam to bubao napamet ali meni ta teorija ne pije vodu, naucio sam je dobro, kolko se u srednjoj skoli moze nauciti i svadjao sam se s profesoricom bas oko tih nekih gluposti, ne samo oko evolucije covjeka vec i oko ostalih stvari, tipa dinosaurusi i bla blabla, sto se mene licno tice to mi je sve neki domen naucne fantastike a ne realnosti. Isto tako jos veca naucna fantastika mi je da je covjek nastao od adama i eve ili se rodio iz bozje glave, to su presmjesne stvari u koje ja sa ovo malo mozga stvarno nikad povjerovat necu haha.. Odgovor na pitanje kako je nastao covjek ili kako je nastao svemir, planete ili bilo sta nikad nece biti u potpunosti dat. Toga morate biti svjesni, i da je ova polemika samo presipanje iz supljeg u prazno.

Logicno da neces vjerovati u evoluciju ako ti je biologija bila mrska i ako imas znanje iz srednje skole gdje si to "bubao napamet". U osnovnoj skoli ja nisam nista razumio to u takvom sistemu ucenja. Uzmi sam, pogledaj par videa, procitaj nesto na svoju volju i razumijeces. Ali dinosaurusi i evolucija nisu ni blizu naucnoj fantastici. Tone dokaza, tone fosila, tone ideja i sve to ti je danas pristupacno. A vezano za ljude koji bukvalno tumace sve sto stoji u svetoj knjizi ; to je zaista ono sto treba da se prezire. Ako tako razmisljas zaista ti je mozak tesko ispran.

Online natzu

• *
  • Reputacija: -79
« Odgovori #48 u: 16-08-2019, 16:23:36 »
Jel moderator zna razliku između rasprave i svađe?

Offline Muha.

• 58-24 KPK ; 16-8
  • *
« Odgovori #49 u: 16-08-2019, 16:25:27 »
Jel moderator zna razliku između rasprave i svađe?

Ti ocigledno ne znas